ŠTANDARD PLEMENA - LABRADOR RETRIEVER

Celkový výzor:
Pevne stavaný, s krátkym bruchom, veľmi aktívny, so širokou lebkou, so širokým a hlbokým hrudníkom a rebrami, so širokými a silnými bedrami aj panvovými končatinami.
Charakteristika: Vyrovnaný, veľmi čulý. Skvelý ňufák, mäkká papuľa, miluje vodu. Prispôsobivý, oddaný spoločník.
Temperament: Inteligentný, horlivý a poddajný, s veľkou ochotou vyhovieť. Milej povahy, bez stopy agresivity alebo neprimeranej plachosti.
Hlava a lebka: Lebka široká s vyznačeným stopom, ostro rezaná s chudými lícami. Stredne dlhé čeľuste, mocné, nie useknuté. Ňufák široký, nozdry dobre vyvinuté.
Oči: Stredne veľké, vyjadrujú inteligenciu a vyrovnanosť, hnedé alebo orieškovohnedé.
Uši: Nie veľké alebo ťažké, visia tesne pri hlave a nasadené sú dosť ďaleko vzadu.
Papuľa: Čeľuste a chrup silné s dokonalým, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom.
Krk: Hladký, silný, zasadený do dobre postavených pliec.
Hrudníkové končatiny: Plecia dlhé a šikmé. Hrudníkové končatiny so silnými kosťami a rovné od lakťa k zemi aj pri pohľade spredu, aj pri pohľade zboku.
Telo: Hrudník správnej šírky a hĺbky, s dobre klenutými, súdkovitými rebrami. Rovná vrchná línia. Bedrá široké, s krátkym bruchom, a silné
Panvové končatiny: Dobré vyvinuté, nezvažujú sa smerom k chvostu, dobre ohnuté koleno. Pätové kĺby spustené dolu, kravské päty veľmi nežiaduce.
Chvost: Charakteristická črta, veľmi hrubý pri koreni, postupne sa zužuje k špičke, stredne dlhý, bez zástavice, ale hrubo pokrytý krátkou hustou srsťou po celej dĺžke, čo mu dodáva okrúhly výzor, ktorý sa opisuje ako „vydrí“ chvost. Môže byť nosený veselo, ale nemal by sa skrúcať nad chrbát.
Pohyb: Krok je voľný, primerane dlhý, priamy a vyvážený vpredu i vzadu.
Srsť: Charakteristická črta, krátka hustá bez zvlnenia alebo páperovitej zástavice, na dotyk tvrdá, spodná srsť odoláva vode.
Farba: Celočierna, žltá alebo čokoládová. Žltá farba siaha od smotanovej po líščiu červenú. Malý biely fliačik na hrudi prípustný.
Veľkosť: Ideálna výška v kohútiku , psy: 56-57cm, sučky 54-56cm


Labrador má širokú škálu vrodených vlastností, ktoré z neho robia ideálneho poľovného a aj služobného psa. Jeho geniálna povaha, cvičiteľnosť a aportovacie schopnosti sú neoceniteľné pri pomoci handicapovaným, prácach alebo na vyhľadávanie drog a výbušnín.
Labrador získal povesť prítulného rodinného psa celkom oprávnene. Majitelia tohto prítulného a energického plemena však musia byť pripravení poradiť si s jeho živou, občas až priveľmi nespútanou povahou a budú musieť uspokojiť aj jeho veľké nároky na intenzívny pohyb v prírode.

Ak ste si vybrali práve Labradora, tak buďte pripravení:
- Že to bude ďalší člen rodiny najbližších desať a viac rokov
- Vždy plný energie
- Vychovávať ho
- Náklady na stravu a veterinárnu starostlivosť
- Obetovať čas

Aj napriek tomu, ste sa rozhodli pre Labrador, tak to neoľutujete práve pre jeho úžasnú povahu.